პროექტი - „ახალგაზრდა ჯანდაცვის გმირები“
„ახალგაზრდა ჯანდაცვის გმირები“ - ეს არის საგრანტო კვლევითი პროექტი, რომელიც თბილისის სამედიცინო აკადემიის მხარდაჭერით სტუდენტმა, ანანო ახობაძემ განახორციელა.
პროექტის ფარგლებში, თსა-ს სტუდენტები სოფელ ნიჩბისის საჯარო სკოლაში იმყოფებოდნენ. სამ დღიანი პროექტის ფარგლებში, აკადემიის სტუდენტებს შესაძლებლობა მიეცათ სკოლის მე-9 და მე-10 კლასის მოსწავლეებისთვის გაეზიარებინათ ინფორმაცია ჯანდაცვის სხვადასხვა თემასთან დაკავშირებით. კერძოდ: პაპილომა ვირუსი, ტუბერკულოზი, კოვიდ 19, როგორ მუშაობს ვაქცინები, რა სახის ვაქცინები არსებობს და როგორ გვიცავს იგი, ჰეპატიტი, მაკრონუტრიენტები, სწორი კვება, ძილი, ფიზიკური აქტივობის მნიშვნელობა, გენეტიკური და შეძენილი დაავადებები, დიაბეტი თავისი სახეობებით და სხვა.
პროექტის „ახალგაზრდა ჯანდაცვის გმირები“ მიზანია შეისწავლოს Peer Instruction - თანატოლთა სწავლის მოდელისა და ტრადიციული სწავლების მეთოდების ეფექტიანობის შედარება სასწავლო პროცესში.
კვლევა ჩატარდა ორ კლასში და საერთო ჯამში მასში მონაწილეობა დაახლოებით 35 მოსწავლემ მიიღო. სამი დღის განმავლობაში, მოსწავლეებს მიეწოდათ ინფორმაცია როგორც აქტიური, სტუდენტზე ორიენტირებული სწავლების მეთოდით, ასევე, ტრადიციული მიდგომით.
სამდღიანი პროგრამის დასრულების შემდეგ, პროექტის ფარგლებში მონაწილე მოსწავლეებს წარმატებული მონაწილეობისთვის სერტიფიკატები გადაეცათ.

Project - “Young Health Heroes”
“Young Health Heroes” is a grant research project, which was implemented by a Tbilisi Medical Accademy (TMA) student, Anano Akhobadze. The aim of the project is to study the effectiveness of Peer Instruction and traditional teaching methods in the educational process.
Within the framework of the project, students visited the Nichbisi village’s public school. The project spanned for three days, and within that period the academy students had the opportunity to share information with the 9th and 10th grade students of the school on various healthcare topics. Namely: Papilloma Virus, Tuberculosis, COVID 19, how vaccines work, what types of vaccines exist and how they protect us, hepatitis, macronutrients, proper nutrition, sleep, the importance of physical activity, genetic and acquired diseases, diabetes with its types, and more.
The study was conducted in two classes and a total of approximately 35 students participated in it. Over the course of three days, students were provided with information using both an active, student-centered teaching method and a traditional approach.
After the three-day program, students participating in the project were awarded certificates for successful participation.