Digi-CHange კონსორციუმის შეხვედრა
Erasmus+ პროგრამის ფარგლებში დაფინანსებული უმაღლესი განათლების შესაძლებლობების განვითარების პროექტის Digi-CHange – Digital Transformation and Curriculum Development for Healthcare Teams განხორციელება დაიწყო. პროექტი მიზნად ისახავს სასწავლო პროცესში ციფრული ჯანდაცვის, ხელოვნური ინტელექტის და ინტერდისციპლინური თანამშრომლობის ინტეგრაციით სამედიცინო და საექთნო განათლების მოდერნიზაციას. Digi-CHange-ის განხორციელება დაიწყო 2025 წლის ოქტომბერში. პროექტის გუნდი აერთიანებს ევროკავშირის წევრი (ირლანდია, იტალია, ლატვია) და პარტნიორი (საქართველო და უკრაინა) ქვეყნებიდან უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებსა და პარტნიორ ორგანიზაციებს.
პროექტის განხორციელების საწყის მნიშვნელოვან ეტაპს წარმოადგენდა Digi-CHange-ის კონსორციუმის პირველი საერთაშორისო შეხვედრა, რომელიც გაიმართა 2026 წლის 8–9 იანვარს. ღონისძიებას მასპინძლობდა რიგის ტექნიკური უნივერსიტეტი. შეხვედრაზე კონსორციუმის წევრი ორგანიზაციების გუნდებმა იმსჯელეს პროექტთან დაკავშირებულ საკითხებზე და ერთად შეიმუშავეს სამოქმედო გეგმა, რაც მიუთითებდა პროექტის მოსამზადებელი ეტაპიდან კოორდინირებულ მოქმედებებზე გადასვლას და ადასტურებდა კონსორციუმის ერთიან ხედვას პროექტით გათვალისწინებული საგანმანათლებლო რეფორმის მიმართ.
შეხვედრის განმავლობაში ჩამოყალიბდა მთავარი გზავნილი — ჯანდაცვის ციფრული ტრანსფორმაცია მხოლოდ ტექნოლოგიების ინტეგრაციას არ გულისხმობს. ის მიზნად ისახავს მომავალი ექიმებისა და ექთნების ციფრულ კლინიკურ გარემოში ერთობლივი მუშაობისთვის აუცილებელი პრაქტიკული და ანალიზის უნარების და კომპეტენციების განვითარების ხელშეწყობას. Digi-CHange პირდაპირ პასუხობს ამ საჭიროებას ციფრული ჯანდაცვის კომპეტენციების ინტეგრირებით განათლების ყველა დონეზე.
პროექტი გულისხმობს სამედიცინო და საექთნო სასწავლო პროგრამების მოდერნიზებას, რათა სასწავლო პროცესში ასახული იყოს რეალური კლინიკური პრაქტიკა, სადაც ციფრული ინსტრუმენტები, მონაცემები და ხელოვნური ინტელექტი უფრო მნიშვნელოვან როლს იძენს კლინიკური გადაწყვეტილებების მიღებაში. გუნდური მიდგომით Digi-CHange უზრუნველყოფს ექიმებისა და ექთნების მომზადებას ეფექტური თანამშრომლობისთვის, რომელიც ითვალისწინებს ეთიკური და პაციენტზე ორიენტირებული მოვლის პრინციპების დაცვას.
პროექტის ძირითადი აქტივობები მოიცავს ციფრული ელემენტების, ხელოვნური ინტელექტის და სიმულაციების ინტეგრაციას განათლებასა და ტრენინგებში, Digi-CHange ლაბორატორიების ჩამოყალიბებას და ციფრული ჯანდაცვის მიმართულებით კომპეტენციების შეფასების ინსტრუმენტების შექმნას. პარალელურად, პროექტის ფარგლებში განხორციელდება ცნობიერების ამაღლების კამპანია ციფრული ჯანდაცვის საკითხებზე.
საქართველოში და უკრაინაში უმაღლესი განათლების დაწესებულებების მხარდაჭერის გზით Digi-CHange ხელს უწყობს ჯანდაცვის სისტემების გაძლიერებას, პროფესიული კომპეტენციების განვითარებას და განათლების შესაბამისობას ევროპულ და გლობალურ ციფრული ჯანდაცვის პრიორიტეტებთან.
სამწლიანი პროექტი Digi-CHange ფინანსდება Erasmus+ პროგრამის „უმაღლესი განათლების შესაძლებლობების განვითარების“ კომპონენტის ფარგლებში. იგი უზრუნველყოფს მდგრად შედეგებს, რომლებსაც პროექტის დასრულების შემდეგაც ექნება გავლენა.

The implementation of the Erasmus+ Capacity Building in Higher Education project Digi-CHange – Digital Transformation and Curriculum Development for Healthcare Teams has commenced. The project aims to modernize medical and nursing education through the integration of digital health, artificial intelligence, and interdisciplinary collaboration into the teaching and learning process. Digi-CHange officially started in October 2025. The project consortium brings together higher education institutions and partner organizations from EU Member States (Ireland, Italy, Latvia) and partner countries (Georgia and Ukraine).
An important initial milestone in the project’s implementation was the first international meeting of the Digi-CHange consortium, held on January 8–9, 2026, and hosted by Riga Technical University. During the meeting, teams from the consortium member organizations discussed key project-related issues and jointly developed an action plan. This marked the project’s transition from the preparatory phase to coordinated implementation and confirmed the consortium’s shared vision for the educational reform envisaged by Digi-CHange.
A key message that emerged from the meeting was that digital transformation in healthcare is not limited to the integration of technologies alone. It aims to support the development of the practical, analytical, and collaborative skills and competencies required for future doctors and nurses to work effectively in digital clinical environments. Digi-CHange responds directly to this need by integrating digital health competencies across all levels of education. The project focuses on modernizing medical and nursing curricula so that they better reflect real-world clinical practice, where digital tools, data, and artificial intelligence are playing an increasingly important role in clinical decision-making. Through a team-based approach, Digi-CHange ensures the preparation of doctors and nurses for effective collaboration while upholding the principles of ethical and patient-centered care.
Key project activities include the integration of digital elements, artificial intelligence, and simulations into education and training, the establishment of Digi-CHange Labs, and the development of assessment tools for digital health competencies. In parallel, the project will implement a digital health awareness-raising campaign. By supporting higher education institutions in Georgia and Ukraine, Digi-CHange contributes to strengthening healthcare systems, developing professional competencies, and aligning education with European and global digital health priorities.
The three-year Digi-CHange project is funded under the Erasmus+ Capacity Building in Higher Education programmed and will deliver sustainable results with impact extending beyond the project’s lifetime.