ჟესტური ენის საერთაშორისო დღე
23 სექტემბერს ჟესტური ენის საერთაშორისო დღე აღინიშნება. ამ თარიღთან დაკავშირებით თბილისის სამედიცინო აკადემიამ ღონისძიებას უმასპინძლა.
სწორი კომუნიკაცია მედიცინის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაწილია. თბილისის სამედიცინო აკადემია კი პირველი სამედიცინო უნივერსიტეტია საქართველოში, რომელამც აღიარა ჟესტური ენა და არჩევით საგნად შეიტანა კურიკულუმში. ამ გადაწყვეტილების მნიშვნელობასა და მიზნობრიობაზე აუდიტორიას თსა-ს ერთსაფეხურიანი საგანმანათლებლო პროგრამის ხელმძღვანელი ცისანა ლომაშვილი ესაუბრა. მან ყურადღება გაამახვილა ჟესტური ენის როლზე ჯანდაცვის სფეროში, როგორც ეფექტური და თანასწორი კომუნიკაციის იარაღზე. “ჩვენი მისიის განუყოფელი ნაწილი არის თანაბარი შესაძლებლობების შექმნა. სწორედ ამიტომ,  ჩვენი თანამშრომლობა საქართველოს ყრუთა კავშირთან არის განსაკუთრებით ღირებული. ერთად შევქმენით სამი არჩევითი კურსი — ჟესტური ენა 1, 2 და 3. ამ ინიციატივამ არა მხოლოდ ჩვენს სტუდენტებს მისცა უნიკალური შესაძლებლობა გაიღრმაონ ცოდნა და კომუნიკაციის უნარები, არამედ ჩვენ ყველანი გავხდით უფრო მგრძნობიარენი და გახსნილნი საზოგადოების მრავალფეროვნების მიმართ. ჯანდაცვამ ხელი შეუწყოს ინკლუზიურობას, თანასწორობასა და ურთიერთპატივისცემას. თსა-მ საქართველოში ჟესტური ენის კურიკულუმში შეტანის პირველი პრეცედენტი შექმნა და ვიმედოვნებთ, ძალიან წარმატებული იქნება” - აღნიშნა ცისანა ლომაშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში თბილისის სამედიცინო აკადემიასა და საქართველოს ყრუთა კავშირს შორის გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმიც, რომლის მიზანია აკადემიის სტუდენტებში ჟესტური ენის პოპულარიზაცია, სწავლების შესაძლებლობების შექმნა და სმენადაქვეითებულ საზოგადოებასთან კომუნიკაციისა და ინტეგრაციის ხელშეწყობა.
შეხვედრაში მონაწილეობდნენ საქართველოს ყრუთა კავშირის პრეზიდენტი ამირან ბატატუნაშვილი და ვიცე-პრეზიდენტი მაია მეტონიძე. მათ ხაზი გაუსვეს ჟესტური ენის ცოდნის აუცილებლობასა და პერსპექტივას, მით უფრო მომავალი ექიმებისათვის. “ძალიან ბევრი ყრუ ადამიანისგან მომისმენია, რომ არ უნდოდათ თარჯიმანთან ერთად გაეზიარებინათ ექიმისთვის თავიანთი დიაგნოზი. ბევრჯერ შევხვედრივართ ისეთ შემთხვევას, როდესაც ირღვევა კონფიდენციალურობა თარჯიმნების მხრიდან. ზოგადად, მესამე პირის ჩართულობა იწვევს არაგულწრფეობას და არა ღიაობას. შესაბამისად, ის, რომ მომავალი ექიმები შეისწავლიან ჟესტურ ენას, ეს ძალიან კომფორტული იქნება ყრუ და სმენადაქვეითებული პაციენტებისათვის” - აღნიშნა მაია მეტონიძემ.
ღონისძიების თანაორგანიზატორი იყო საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სტუდენტური ასოციაცია (GSAPH), რომელსაც ხელმძღვანელობს თსა-ს კურსდამთავრებული ანა გაბრიჭიძე. ასოციაცია აქტიურად თანამშრომლობს თსა-სთან და საქართველოს ყრუთა კავშირთან სხვადასხვა პროექტზე, რომლებიც ეძღვნება ინკლუზიურობას.

International Sign Language Day
On September 23 Tbilisi Medical Academy celebrated the International Sign Language Day. The event was co-organized by the Georgian Student Association of Public Health (GSAPH), headed by TMA graduate Dr. Ana Gabrichidze.
Correct communication is one of the most important parts of medicine. Tbilisi Medical Academy (TMA) is the first medical university in Georgia to recognize sign language and include it as an elective subject in the curriculum. Prof. Tsisana Lomashvili, Head of TMA’s Medical Program, spoke to the audience about the importance and purpose of this decision. She focused on the role of sign language in the healthcare sector as a tool for effective and equal communication. “An integral part of TMA’s mission is to create equal opportunities. That is why our cooperation with the Georgian Union of the Deaf is especially valuable. Together, we have created three elective courses — Sign Language 1, 2 and 3. This initiative has not only given our students a unique opportunity to deepen their knowledge and communication skills, but we have all become more sensitive and open to the diversity of society. Healthcare should promote inclusivity, equality and mutual respect. TMA has created the first precedent for introducing sign language into the curriculum in Georgia and we hope it will be very successful,” said Prof. Tsisana Lomashvili.
Within the framework of the event, a memorandum of cooperation was signed between the Tbilisi Medical Academy and the Georgian Union of the Deaf, the aim of which is to popularize sign language among the students of the Academy, create teaching opportunities, and promote communication and integration with the hearing-impaired community. The meeting was attended by Amiran Batatunashvili, President of the Georgian Union of the Deaf, and Maia Metonidze, Vice President. They emphasized the necessity of knowing sign language, especially for future doctors. “I have heard from many deaf people that they did not want to share their diagnosis with the doctor through an interpreter. We have come across many cases where confidentiality is violated by interpreters. In general, the involvement of a third party leads to distrust. Accordingly, the fact that future doctors will learn sign language will be very comfortable for deaf and hearing-impaired patients,” noted Maia Metonidze.
The association actively cooperates with TMA and the Georgian Union of the Deaf on various projects dedicated to inclusivity.