მიღება სადოქტორო პროგრამებზე
თსა აცხადებს აპლიკანტების მიღებას სადოქტორო პროგრამებზე - „მედიცინის მეცნიერებები“ და „საზოგადოებრივი ჯანდაცვა“ შემდეგი სადოქტორო კვლევების განსახორციელებლად:
1. Effects of deep brain stimulation of hippocampal cortical and subcortical inputs with different electrical parameters on memory function in rats with cognitive impairment (სამეცნიერო ხელმძღვანელი - გელა ბესელია, სადოქტორო პროგრამა - მედიცინის მეცნიერებები)
2. Reflective portfolio as a tool for learning and assessment of professionalism in undergraduate medical education (სამეცნიერო ხელმძღვანელი - მაია ზარნაძე, სადოქტორო პროგრამა - მედიცინის მეცნიერებები
3. Patient safety through integration of digital health in medical curricula (სამეცნიერო ხელმძღვანელი - ეკატერინე კლდიაშვილი, სადოქტორო პროგრამა - მედიცინის მეცნიერებები)
4. Advancing patient safety through implementation of multidisciplinary clinical team models (სამეცნიერო ხელმძღვანელი - ეკატერინე კლდიაშვილი, სადოქტორო პროგრამა - მედიცინის მეცნიერებები)
5. Assessment of behavioral and clinical characteristics of patients enrolled in the Hepatitis B treatment program (სამეცნიერო ხელმძღვანელი - გიორგი კამკამიძე, სადოქტორო პროგრამა - საზოგადოებრივი ჯანდაცვა).
სადოქტორო პროგრამებზე სწავლება წარმოებს ინგლისურ ენაზე
სადოქტორო პროგრამებზე მიღების პროცესი სამ ეტაპიანია და გულისხმობს:
• აპლიკანტის მიერ მოთხოვნილი დოკუმენტების წარმოდგენას
• აპლიკანტის მიერ წარმოდგენილი განაცხადის შეფასებას კომისიის მიერ
• აპლიკანტის გასაუბრებას კომისიასთან.
სადოქტორო პროგრამაზე „მედიცინის მეცნიერებები“ სწავლის ყველა მსურველმა უნდა წარმოადგინოს:
• მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის - დიპლომირებული მედიკოსის კვალიფიკაციის (MD) ფლობის დამადასტურებელი საბუთის ასლი (უცხოეთში მიღებული განათლების დამადასტურებელი დიპლომის აღიარება უნდა იყოს დადასტურებული განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ);
• პირადობის მოწმობის ასლი;
• 2 ფოტოსურათი;
• დ) ავტობიოგრაფია (CV) ინგლისურ ენაზე;
• ინგლისური ენის B2 დონეზე ცოდნის დამადასტურებელ ვალიდურ სერტიფიკატს (IELTS, TOEFL, Cambridge English, UNIcert) ან მაგისტრატურის ან მასთან გათანაბრებული ინგლისურენოვანი საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულების დამადასტურებელ დიპლომს.
• მედიცინის მეცნიერებების მიმართულებით გამოქვეყნებული ნაშრომი/პუბლიკაცია ან/და სამეცნიერო-კვლევით პროექტებსა და ღონისძიებებში მონაწილეობის ან/და შესაბამის სფეროში მუშაობის არანაკლებ 2 წლიანი გამოცდილების დამადასტურებელი დოკუმენტაცია
• შევსებული განაცხადი ინგლისურ ენაზე
სადოქტორო პროგრამაზე „საზოგადოებრივი ჯანდაცვა“ სწავლის ყველა მსურველმა უნდა წარმოადგინოს:
• მაგისტრის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის - ბიოლოგიის /სიცოცხლის შემსწავლელი მეცნიერებების, ვეტერინარიის, სტომატოლოგიის, მედიცინის, საექთნო საქმის, ფარმაციის, საზოგადოებრივი ჯანდაცვის, პროფესიული უსაფრთხოების კვალიფიკაციის ფლობის დამადასტურებელი საბუთის ასლი (უცხოეთში მიღებული განათლების დამადასტურებელი დიპლომის აღიარება უნდა იყოს დადასტურებული განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ);
• ავტობიოგრაფია (CV) ინგლისურ ენაზე;
• საზოგადოებრივი ჯანდაცვის მიმართულებით გამოქვეყნებული ნაშრომი/პუბლიკაცია ან/და სამეცნიერო-კვლევით პროექტებსა და ღონისძიებებში მონაწილეობის ან/და შესაბამის სფეროში მუშაობის არანაკლებ 2 წლიანი გამოცდილების დამადასტურებელი დოკუმენტაცია
აბუთების მიღება წარმოებს 2025 წლის 07 ნოემბრიდან 2025 წლის 18 დეკემბრამდე ელექტრონული ფოსტის მისამართზე research@tma.edu.ge
სადოქტორო პროგრამებზე სწავლების და ასევე შემოთავაზებული სადოქტორო კვლევების შესახებ დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად 2025 წლის 25 ნოემბერს, 15:45 სთ-ზე თსა-ს საკონფერენციო დარბაზში (მე-2 სართული) ჩატარდება ღია კარის დღე.

Admission to Doctoral Programmes
Tbilisi Medical Academy announces admission to the doctoral programmes “Medical Sciences” and “Public Health” to conduct the following doctoral research projects:
1. Effects of deep brain stimulation of hippocampal cortical and subcortical inputs with different electrical parameters on memory function in rats with cognitive impairment(Scientific Supervisor: Gela Beselia; Doctoral Programme: Medical Sciences)
2. Reflective portfolio as a tool for learning and assessment of professionalism in undergraduate medical education(Scientific Supervisor: Maia Zarnadze; Doctoral Programme: Medical Sciences)
3. Patient safety through integration of digital health in medical curricula(Scientific Supervisor: Ekaterine Kldiashvili; Doctoral Programme: Medical Sciences)
4. Advancing patient safety through implementation of multidisciplinary clinical team models(Scientific Supervisor: Ekaterine Kldiashvili; Doctoral Programme: Medical Sciences)
5. Assessment of behavioral and clinical characteristics of patients enrolled in the Hepatitis B treatment program(Scientific Supervisor: Giorgi Kamkamidze; Doctoral Programme: Public Health)
Instruction language of doctoral programmes is English.
Admission Procedure
The admission process for the doctoral programmes consists of three stages:
1. Submission of the required application documents;
2. Evaluation of the applicant’s submitted documentation by the Commission;
3. Interview with the Commission.
Required Documents – Doctoral Programme “Medical Sciences”
Applicants must submit:
• A copy of a Master’s (or equivalent) degree - qualification as a Medical Doctor (MD diploma). The diploma issued in a foreign country must be recognized by the National Center for Educational Quality Enhancement.
• Copy of ID card;
• 2 photographs;
• Curriculum Vitae (CV) in English;
• Valid certificate confirming knowledge of English at B2 level (IELTS, TOEFL, Cambridge English, UNIcert) or a diploma of a Master’s (or equivalent) degree completed in English;
• Documentation confirming a publication/research output and/or participation in research projects/events, and/or at least 2 years of relevant professional experience in the field of Medical Sciences;
• Completed application form in English.
Required Documents – Doctoral Programme “Public Health”
• A copy of a Master’s (or equivalent) degree with a qualification of biology/life sciences, veterinary, medicine, dental medicine, nursing, pharmacy, public health, or occupational safety. The diploma issued in a foreign country must be recognized by the National Center for Educational Quality Enhancement.
• Documentation confirming a publication/research output and/or participation in research projects/events, and/or at least 2 years of relevant professional experience in the field of Public Health;
• Completed the application form in English.
Application Submission
Documents must be submitted from November 7, 2025, to December 18, 2025, via email to: research@tma.edu.ge
Information Session
For additional information regarding the doctoral programs and research topics, an Open Day will be held on November 25, 2025 at 15:45 hours in the TMA Conference Hall (2nd floor).